Karnataka Study Centres
SerialStudy Centre Name Contact PersonTaluk/MandalaPlace
Bagalkot
1   Mr. Satyapramod B Galagali  Badami  Bagalkot - Badami 
2 Kanak Computer  Mr. Mahantesh N Mukhannavar  Hunagundu  Bagalkot - Aminagad, 
3   Mr. Shrikant H Guraddi  Jamakhandi  Bagalkot - Jamakhandi 
4 SMK Computers  Mrs. Shubha Manoj Kulkarni  Mudhol  Bagalkot - Mahalingapur 
Ballari
5   Mr. Pramod K  Bellary  Bellary 
6 Thripee Computers  Mr. K Pampanagouda  Bellary  S N Pet 
7 Sunshine Computer Institute  Mrs.Pavithra K  Hagaribommanahalli  Hagaribommanahalli 
8 Ford Computers  Mr. Shreedhar Igola  Huvinahadagali  Huvinahadagali 
9 Mallikarjuna Institute Of Comp.Education  Mr. Harish Kumar A  Huvinahadagali  Ittigi 
10 Hirematha Computer Centre  Mr. Veerabhadriah K H M  Kudlige  Kudligi 
11 Taj Infotech  Mr.Anwar Basha  Sandur  Sandur 
Bangalore
12 Ardika Techno Solutions Pvt Ltd  Arun Kumar S  Bangalore North  T. Dasarahalli 
13 iBASE  Mr. T Sridhar  Hosur Main Road, Behind Bus Stop  Garvebhavipalya,  
Bangalore Urban
14 Talents India Learning Academy  Mr. K M Shivaprasad  Bangalore Urban  Vijaya Nagar 
Belagavi
15 Citi Computers  Mr. Shivakumar Veeranagouda    Hirebagewadi 
16   Mr. Adavesh Kallappa Khatavi  Athani  Ainapur 
17 Intertec Computer Center  Mr. Prakash Patil  Athani  Athani 
18 Shri Sai Computers,  Mr. Veeresh G Dalal  Chikodi  Chikodi 
19   Ms. Naziraparveen Younus Mulla  Chikodi  Examba 
20 "Creative Computer Education"  Mr. Vivek A Kulkarni  Chikodi  Nipani 
21   Mr. Rajkumar B Balannavar  Chikodi  Shamanewadi 
22   Mr. Altaf H M H Makandar  Hukkeri  Hukkeri 
23   Mr. Mangal Zirali  Hukkeri  Kanagala 
24 Microtech Institute Of Computer Education  Mr. Anand Happali  Ramdurga  Ramdurga 
Bellari
25 B K S Group of Institutions  Mr. Basavaraj K G  Hospet  Hospet 
Bellary
26 B K S Group of Institutions  Somesh B  Bellary  Hospet 
Bengaluru
27 Droplets Learning and Research Centre  Veena Mohit Kumar  Bengaluru South  Bengaluru-Yelachenahalli 
Bengaluru Bangalore
28   Ms. Arundathi Shetty  Bangaloee  Bangalore-Kengiri 
29   Mr. Arundathi Shetty  Bangalore  Bangalore - Basavanagudi 
30   Mr. Avinash B Shetty  Bangalore  Bangalore - K R Puram 
31 Flash Infotech Pvt. Ltd.  Mr. Mukul Kumar  Bangalore  Bangalore - Mathikere 
32   Mr. Mukul Kumar  Bangalore  Bangalore - Mathikere 
33   Mr. Prathima Karthik  Bangalore  Bangalore-R T Nagar 
34 Kamadhenu Education And Rural Dev Charitable Trust  Mr. N S Pushparaj  Bangalore  K G Halli 
35 Royal Academy  Mr. Thofiq Khan  Bangalore North  Bangalore 
36 You win Academy  Mr. Suresh K  Bangalore Urban  Attibele 
37 Flourish Info Services  Mr. Sridhar D. V  Bengaluru  Bengaluru Raja Rajeshwari Nagar 
38 Sri Balaji Institute  Mrs. Archana S Vadhone  Bengaluru  Maruti Seva Nagar 
39 Z H S Academy  Ms. Samina Banu  Bengaluru North  Bengaluru Nagawara 
40   Ms. Pratima Jain  Doddaballapur  Bangalore-Doddaballapur 
41   Mr. Avinash Shetty  Hoskote  Bangalore-Hoskote 
42 Dolphin Educational Hub  Kavyashree G  Yelahanka  Yelahanka New Town 
Bhagalkot
43 PRATHAM COMPUTER TRAINING CENTER AMINGAD  Gangappa Y Barkar  Hunagunda  Amingad 
Chamarajanagar
44 iSet Skill Training Centre  Aravind N  Chamarajanagar  Chamarajanagar 
Chickmagalore
45 Sri Mallikarjuna Infotech  Madhusudhan R.  Tarikere  Ajampura 
Chikkaballapura
46   Mr. Sriram  Gauribidanur  Gauribidanur 
Chikkamagaluru
47 Institute Of Jwala Computer System  Mr. Jeevan Saldanha    Chickmangalore - N.R.Pura 
48 Basic Computers  Mr. Praveen T. R.    Tarikere 
49 Srishti Computers  Mr. Akshay Kumar K M  Kadur  Kadur 
50 Inst. of Jwala Computer Systems  Mr. Jeevan Saldanha  Koppa  Chikmangalur - Koppa 
51 Eshwari Computers  Mr. Jagadeesha K G  Mudigere  Chickmangalur - Kalasa 
52 Nisarga Computer Centre  Mrs. Radha K L  Mudigere  Mudigere 
53 Classic Computers  Ms. Sowmya Ashok Hegde  Sringeri  Sringeri 
Dakshina Kannada
54 Softnel  Ms. Nathalia D souza  Bantwal  B C Road 
55 Nithyananda Insttute of Education  Nithyananda  Bantwal  B. C Road 
56 "Shree Matha Computer Education"  Ms. Savitha M Shetty  Bantwal  Perne 
57 Ballals School Of Information Tech.  Mr. Jayaprakash Ballal  Bantwal  Vamadapadav 
58 Sun Computers  Mr. Surendra Suvarna  Bantwal  Vittal 
59 S D Computers  Mr. Dhanush  Bantwala  Kakyapadvu 
60 Gurukripa Infotech  Mr. Prashanth Hegde  Belthangadi  Naravi 
61 Kalpavruksha Computer Institute  Praveenachandra K  Belthangady  Halekote 
62   Ms. Digna Sharal Moras  Belthangady  Madanthyar - Belthangady 
DAKSHINA KANNADA
63 Kalpavruksha Computer Institute  Padmanabha  BELTHANGADY  VENUR 
Dakshina Kannada
64   Mr. Chandrashekar  Mangalore  Bajpe, Mangalore 
65   Mr. Vinod Bolmale  Mangalore  Kaniyoor 
66   Mr. Balachandra Sanil  Mangalore  Kinnigoli 
67 Manipal Institute Of Computer Education  Ms. Sharmila Rathan  Mangalore  Mangalore 
68   Mr. Prasad M  Mangalore  Moodabidri 
69   Mr. Balachandra Sanil  Mangalore  Mulky 
70 Access Institute of Computer Technology  Mr. Venkatesh Mithanthaya  Mangalore  Surathkal 
71 "Akshatha" Computer Center  Mr. Harshith V  Puttur  Ishwaramangala 
72   Mr. Dinnesh Prasanna  Puttur  Puttur 
73   Sri Ramakujeshwara English Medium School  Puttur  Ramakunja 
74 Akshatha Computers  Mr. Harshith V  Puttur  Renja 
75   Mr. S N Raghavendra  Puttur  Uppinangady 
76 Communicty Polytechnic  Mrs. Veenalatha  Sullia  Bellare 
77   Mr. Savitara Mudoor  Sullia  Panja 
78   Mr. Ravindra M  Sullia  Sullia 
Davanagere
79 Matrix Coaching Centre  Gajendra .D  Davanagere  Davanagere 
Davangere
80   Mr. Ranganath M    Honnali 
81   Mr. J Girish Kumar  Channagiri  Channagiri, 
82   Ms. M.H.Kamarunnisa  Chennagiri  Davanagere - Sagarpet 
83   Mr. K S Veeresh Prasad  Dhennagiri  Davanagere - Santhebennur 
84   Mr. K Ashokappa  Harapanahalli  Davangere - Harapanahalli, 
85   Mr. Ranganatha M  Harihar  Davanagere - Malebennur 
Dharwad
86   Mr. A G Magami  Hubli  Hubli- Keshwapur 
Gadaga
87   Mr. Imamhusen Samudri  Gadaga  Gadag 
Hassan
88   Mr. Eshwara A N  Alur  Alur 
89 Arya Infotech  Chandrakala R. S  Arisikere  Arisikere 
90 Navaspoorti Institute Of Computer Education  Mr. Krishnamurthy V. S  Arsikere  Banavara 
91 Lakshmi Computer Training Center  Mr. Raju C J  Arsikere  Gandasi 
92   Mr. Kantharaju M R  Channarayapattana  Channarayapattana 
93   Mr. B Ravindra Kumar  Hassan  Hassan 
94   Mr. M R Madhu  Holenarasipura  Hassan - Holenarasipura 
Haveri
95   Ms. Ambika Ankalagi  Byadgi  Byadgi 
96 Gurukripa Computer Centre  Mr. Subrahmanya A Hebbar  Hangal  Hangal 
97 Nisarga Institute Of Computer Education  Ms. Lalitha Kotihal  Hirekerur  Haunsbhavi 
98   Mr. Karibasayya S Jakklimath  Hirekerur  Haveri - Hirekerur 
99   Mr. Mallikarjun S Aradhyamath  Hirekerur  Haveri - Masur 
100   Karabasanagouda V. Varahad  Hirekerur  Haveri - Rattihalli 
101   Mr. Prakashagouda B Patil  Ranebennur  Ranebennur 
102   Mr. Vijaykumar S Doddamani  Shiggaon  Haveri - Shiggaon 
Kodagu
103 Nandadeepa Infotech  Geetha Ramananda  Kodagu  Shanivarasanthe 
104   Mr. Ibrahim A.  Madikeri  Madikeri 
105   Mr. P V Prabhakara  Madikeri  Napoklu 
106   Mr. Ibrahim A  Madikeri  Virajpet 
107   Mr. S Pinto  Siddapur  Siddapur 
108   Mr. K P Chandra Shekar  Somwarpet  Kushalnagar 
109   Mr. Ibrahim A  Somwarpet  Somwarpet 
110 A B Computers  Mr. Barnabas M S  Virajpet  Gonikoppal 
Kolar
111 Sri Padmavathi Enterprises  Chandrashekara A M  Kolar  Kolar 
Mandya
112   Mr. Kiran P  Maddur  Bharathinagara(K M Doddi) 
113   Mr.A C Nataraju  Maddur  Maddur 
114   Ms. K S Vani Shekar  Mandya  Mandya 
115   Mr. Y S Jagadeesh  Pandavapura  Pandavapura 
Mysore
116   Pushpashrama Social Welfare Center    Mysore - Kesare 
117   Ms. Malini Josephine  Heggadadevana Kote  Heggadadevana Kote 
118   Mr. Syed Akram Pasha & Mr.manjunath H Y  Hunsur  Mysore-Hunsur 
119   Mr. Lokesh H N  K R Nagara  Mysore-Saligrama 
120   Mr. Lokesh B S  Nanjangud  Nanjangud 
121   Ms. Chitra H D  Periyapatna  Periyapatna 
Mysuru
122 B M Institute of Information Technology  Manjappa M  Mysuru  Saraswathipuram,Mysuru 
Ramanagara
123 Basaveshwara Computers  Mr. Bharath T. S. B  Magadi  Magadi 
124 T G Computer Education  Mr. Purushothama  Ramanagara  Channapatna 
125   Mr. Purushothama  Ramanagara  Channapatna 
Shimoga
126   Mr. Sameer H R    Shimoga - Thirthahalli 
127   Mr. Pius Rodrigues  Hosanagar  Shimoga - Ripponpet 
128 Bethany Computech  Mr. Pius Rodrigues  Hosanagara  Garthikere 
129   Mr. Arun Kumar A S  Hosanagara  Shimoga - Nittur 
130   Ms. Prathima Rodrigues  Sagar  Shimoga - Anandapuram 
131   Mr. M Suresha  Sagar  Shimoga - Kargal 
132   Mr. Rafik M Barry  Sagar  Shimoga - Sagar 
133 Hongirana School Of Excellence  Mr. Rafik M Barry  Sagara  Amatekoppa 
134   Mr. Abdul Gafoor  Shikaripura  Shimoga - Shikaripura 
135   Ms. Geetha Sudhakar Bhandari  Shikaripura  Shimogga - Shiralakoppa 
136 Bethany Infotech  Mr. Pius Rodrigues  Shimoga  Ayanuru 
137   Mr. Suresh G J  Shimoga  Shimoga 
138   Mr. Gundappa R H  Sorab  Jade 
139   Mr. Fayaz Ahmed  Sorab  Shimoga - Sorab 
140   Mr. Basavanyappa M B  Soraba  Shimoga - Anavatti 
141   Mr. Sujatha Shetty & Anup Shetty  Thirthahalli  Shimoga - Konandur 
Shivamogga
142 Dhanya Computer Education  Gopinath S  Shivamogga  Harige 
Tumkur
143 Shri Shyla Mallikarjuna Computer Institute  Mahalakshmi J N  Chikkanayakanahalli  Huliyar 
144   Mr. Rupesh C. H  Chikkanayakanahalli (C N Halli)  Chikkanayakanahalli 
145 Sri Laxmi Ranganatha Infotech  Doreraja T  Gubi  C. S. Pura 
146   Ms. Saraswathi P  Kunigal  Kunigal 
147   Mr. Ashwathnarayana Setty K C  Madhugiri  Madhugiri 
148   Mr. Girish G T  Pavagada  Tumkur - Pavagada 
149   Mr. Lokesh B  Sira  Sira 
150   Mr. Mohamed Saleem  Tumkur  Tumkur 
151   Mr. Swamy S  Tumkur  Tumkur 
Udupi
152 Hebri Institute Of Computer Education  Mr. K Ramachandra Bhat  Karkala  Hebri 
153   Mr. Prasad M  Karkala  Karkala 
154 Shree Durga Institute Of Computer Education  Mr. Laxman Rao  Karkala  Mundkur 
155   Ms. Veena R Bhat  Karkala  Muniyal 
156   Ms. Navami Pankaja  Kundapura  Kollur 
157   Ms. Asha Ramesh  Kundapura  Shankarnarayana 
158   Mr. Nemiraj Shetty  Udupi  Barkur 
159   Mr. Garfield Urban Lewis  Udupi  Brahmavar 
160 S V H Eng. Med. Hg School  Mrs. Prabhavati  Udupi  Innanje Post 
161 Belar Computers  Mr. Vijayakumar Shetty  Udupi  Kokkarne 
162   Mr. Walter Fernandes  Udupi  Kundapura 
163 Manipal Institute Of Computer Education  Mrs. Gayathri Upadhya  Udupi  Kunjibettu 
164 "Ganesh"Computers  Mr. H.Vittal Shetty  Udupi  Mandarthi 
165 Manipal Institute Of Computer Education  Mr. Ganesh Kamath K.  Udupi  Manipal 
166   Mr. Venkatesh Mithanthaya  Udupi  Padubidri 
167 Sharadhamba Computer Centre  Mr. Ranjith Kumar  Udupi  Perdoor 
168 Manipal Institute Of Computer Education  Mr. Srikant M  Udupi  Shirva 
169 Manipal Institute Of Computer Education  Ms. Suprita S.amin  Udupi  Udupi 
170   Hindu Higher Primary School  Udupi  Udyavara 
Unknow
171   Mr.Shankar Govind Hegde & Mr Nithyanand    Banavasi 
172   Mr. Santhosh Kumar K    Belgur 
173   Mr. Alton Rebeiro    Byndoor 
174   Mr. A Ramesh Poojary    Kalladka 
175   Mr. Khader Ali    Koppal 
176   Mr. Nagaraj Pai    Kumta 
177   Mrs. Shahanaz M Inamdar    Maradimath 
178 I.I.C.T Computers  Mr. Shaik Peer M  Challakere  Challakere 
179 Crystal Computers  Mr. R Bharat Ram  Holalkere  Chitradurga - Chickjajur 
180   Mr. Manjunatha & Mr Yathisha S R  Hosadurga  Chitradurga - Hosadurga 
181   Mr. Yadava  Sullia  Subrahmanya 
Uttara Kannada
182 Phonix Computer Solution  Ms. Ruheen Husain Shaikh  Ankola  Ankola 
183   Mr. Sandeep N Harikantra  Ankola  Madangeri 
184   Ms. Jyothi Arun D'costa  Bhatakal  Murdeshwar 
185   Mr. Santoshkumar D Mestha  Bhatkal  Bhatkal 
186   Ms. Fameeda Banu  Bhatkal  Bhatkal 
187   Mr. S M Rizwan  Bhatkal  Bhatkal 
188   Mr. Mathew Savanur  Haliyal  Dandeli 
189   Ms. Soumya Yogeesh Bhat  Honavar  Honavar 
190   Mr. Vinayak Bhaskar Naik  Honnavar  Allanki 
191   Mr. Riyaz Ahmed Chandsha  Honnavar  Honnavar 
192   Mr. Prashant Madev Naik  Honnavar  Manki 
193   Mr. Shrinivas Suresh Nagnoor  Joida  Ramnagar 
194   Mr. Narayan Shankar Upadhya  Kumta  Gokarna 
195   Mr. Rajendra  Kumta  Kumta 
196 Sam Computers  Mr.Sameer Mirjankar  Kumta  Kumta-Mirjan 
197   Mr. Baiju V J  Mundgod  Mundgod 
198   Mr. Nagaraja M  Siddapura  Siddapura