Rest of India Study Centres
SerialStudy Centre Name Contact PersonTaluk/MandalaPlace
Andhra Pradesh
1   Mr. K.S. Mruthyunjaya    Hindupur 
2   Mr. B Lokesh Royal    Madakasira 
3   Mr. G Madhukar    Madanapalli 
Arunachal Pradesh
4 Changlang Advanced Tech Academy  Mr. Suvendu Deb  Changlang   
5   Mr. Ashish Dhanuka    Pasighat 
6   Mr. Ashok Kr. Bharti  Chongkham  Gunanagar 
7 Naharlagun Advance Technologies Academy  Amitava Deb  Naharlagun  Naharlagun 
8   Mr. Sandipan Bhattacharjee    Khonsa 
9 P R Computers  Mr. Prem Prakash Gurung  Nocte  Deomali 
10   Mr.Geli Kamchi    Kamba 
11   Mr. Jugal Kishore Beriwal    Namsai 
12   Mr. Ashish Dhanuka    Roing 
13   Mr. Ashish Dhanuka    Tezu 
Arunachal Pradsh
14   Mr. Shyam Jaiswal    Aalo 
Assam
15   Mr. Prithu Ranjan Nath    Dholai 
16   Mr. Rajkumar Gogoi    Chabua 
17   Mr. Utpal Kumar Mahanta  Moran  Moran 
18   Mr. Shri Rajiv Gogoi  Tezpur  Goroimari 
19   Mr. Manish Kumar Dhanuka    Tinsukia 
20   Mr. Krishna Acherjee  Margerita  P/S Lekhapani 
21 Disha Computer Centre  Mr. Lakhya Deori  Puranipukhari  Bordumsa 
22   Mr. Ammamuddin Ahmed    Dibrugarh 
23   Ms. Banashree Konwar    Diphu 
24   Mr. Banwari Chandak    Jorhat 
25   Mr. Suraj Dutta    Margherita 
26   Mr. Prafulla Chandra Das    Mirza 
27   Mr. Ranjan Jyoti Bhattacharya    North Lakhimpur 
28   Mr. Joydeep Das    Silchar, Cachar 
Bihar
29   Mr. Rajesh Sharma  Gopalgang  Gopalganj 
30   Mr. S Akhter Uddin Ahmed    Siwan 
Goa
31 Skills World  Mrs. Rashi Mahesh Kumar Shirodkar  Bardez  Mapusa 
32 Focus Computer Training Center  Mrs. Malini Amit Bandekar  Bicholim  Bicholim 
33   Mr. Gauresh C Savardekar  Mormugao  Goa - Zuarinagar 
34 Deesha Info System  Mr. Subodh D`Souza  Ponda  Ponda 
35   Mr. Mahesh V Shirodkar  Quepem  Curchorem 
36   Mr. Subodh D`Souza  Salcete  Goa - Cuncolim 
37 Manipal Institute Of Computer Education  Mrs. Minal Keni  Salcete  Margao 
38   Mr. Chethan R Acharya    Canacona 
39   Dr. Kalpana Chaudhari    Goa - Porvorim, Bardez 
40   Ms. Maria Assunta Dias    Panjim 
41 Manipal Institute Of Computer Education  Ms. Bharathi V Kuppasad    Panjim 
42   Mr. Premanad V Naik    Pernem 
Goa Manisha
43   Ms. Manisha P Prabhu  Goa  Goa - Vasco Da Gama 
Jharkhand
44   Mr. Narayan Mahato    Dhanbad-Lal Banglow 
45   Mr. Bhagwam Singh  Jharia  Sindri 
Karanataka
46   Mr.Sameer H R  Hosanagara  Hosanagara 
Karnaaka
47   Mr. Shaik Peer. M  Chitradurga  Chitradurga 
Karnataka
48   Mr. Satyapramod B Galagali  Badami  Bagalkot - Badami 
49   Mr. Shrikant H Guraddi  Jamakhandi  Bagalkot - Jamakhandi 
50 SMK Computers  Mrs. Shubha Manoj Kulkarni  Mudhol  Bagalkot - Mahalingapur 
51   Mr. Pramod K  Bellary  Bellary 
52 Thripee Computers  Mr. K Pampanagouda  Bellary  S N Pet 
53 Sunshine Computer Institute  Mrs.Pavithra K  Hagaribommanahalli  Hagaribommanahalli 
54 Hirematha Computer Centre  Mr. Veerabhadriah K H M  Kudlige  Kudligi 
55 Ardika Techno Solutions Pvt Ltd  Arun Kumar S  Bangalore North  T. Dasarahalli 
56 iBASE  Mr. T Sridhar  Hosur Main Road, Behind Bus Stop  Garvebhavipalya,  
57 Talents India Learning Academy  Mr. K M Shivaprasad  Bangalore Urban  Vijaya Nagar 
58 Citi Computers  Mr. Shivakumar Veeranagouda    Hirebagewadi 
59 Intertec Computer Center  Mr. Prakash Patil  Athani  Athani 
60 Shri Sai Computers,  Mr. Veeresh G Dalal  Chikodi  Chikodi 
61   Ms. Naziraparveen Younus Mulla  Chikodi  Examba 
62 "Creative Computer Education"  Mr. Vivek A Kulkarni  Chikodi  Nipani 
63   Mr. Rajkumar B Balannavar  Chikodi  Shamanewadi 
64   Mr. Mangal Zirali  Hukkeri  Kanagala 
65 Microtech Institute Of Computer Education  Mr. Anand Happali  Ramdurga  Ramdurga 
66 B K S Group of Institutions  Somesh B  Bellary  Hospet 
67 Droplets Learning and Research Centre  Veena Mohit Kumar  Bengaluru South  Bengaluru-Yelachenahalli 
68   Mr. Arundathi Shetty  Bangalore  Bangalore - Basavanagudi 
69   Mr. Avinash B Shetty  Bangalore  Bangalore - K R Puram 
70 Flash Infotech Pvt. Ltd.  Mr. Mukul Kumar  Bangalore  Bangalore - Mathikere 
71   Mr. Mukul Kumar  Bangalore  Bangalore - Mathikere 
72 Kamadhenu Education And Rural Dev Charitable Trust  Mr. N S Pushparaj  Bangalore  K G Halli 
73 Royal Academy  Mr. Thofiq Khan  Bangalore North  Bangalore 
74 You win Academy  Mr. Suresh K  Bangalore Urban  Attibele 
75 Flourish Info Services  Mr. Sridhar D. V  Bengaluru  Bengaluru Raja Rajeshwari Nagar 
76   Mr. Avinash Shetty  Hoskote  Bangalore-Hoskote 
77 Dolphin Educational Hub  Kavyashree G  Yelahanka  Yelahanka New Town 
78 PRATHAM COMPUTER TRAINING CENTER AMINGAD  Gangappa Y Barkar  Hunagunda  Amingad 
79 iSet Skill Training Centre  Aravind N  Chamarajanagar  Chamarajanagar 
80 Sri Mallikarjuna Infotech  Madhusudhan R.  Tarikere  Ajampura 
81 Gangambika Coaching Academy  Karthik N  Chikkaballapura  Chikkaballapura 
82   Mr. Sriram  Gauribidanur  Gauribidanur 
83 Institute Of Jwala Computer System  Mr. Jeevan Saldanha    Chickmangalore - N.R.Pura 
84 Basic Computers  Mr. Praveen T. R.    Tarikere 
85 Srishti Computers  Mr. Akshay Kumar K M  Kadur  Kadur 
86 Inst. of Jwala Computer Systems  Mr. Jeevan Saldanha  Koppa  Chikmangalur - Koppa 
87 Nisarga Computer Centre  Mrs. Radha K L  Mudigere  Mudigere 
88 Classic Computers  Ms. Sowmya Ashok Hegde  Sringeri  Sringeri 
89 Nithyananda Insttute of Education  Nithyananda  Bantwal  B. C Road 
90 Ballals School Of Information Tech.  Mr. Jayaprakash Ballal  Bantwal  Vamadapadav 
91 S D Computers  Mr. Dhanush  Bantwala  Kakyapadvu 
92 Gurukripa Infotech  Mr. Prashanth Hegde  Belthangadi  Naravi 
93 Kalpavruksha Computer Institute  Praveenachandra K  Belthangady  Halekote 
94   Ms. Digna Sharal Moras  Belthangady  Madanthyar - Belthangady 
KARNATAKA
95 Kalpavruksha Computer Institute  Padmanabha  BELTHANGADY  VENUR 
Karnataka
96   Mr. Chandrashekar  Mangalore  Bajpe, Mangalore 
97 Manipal Institute Of Computer Education  Ms. Sharmila Rathan  Mangalore  Mangalore 
98   Mr. Prasad M  Mangalore  Moodabidri 
99 Access Institute of Computer Technology  Mr. Venkatesh Mithanthaya  Mangalore  Surathkal 
100 "Akshatha" Computer Center  Mr. Harshith V  Puttur  Ishwaramangala 
101   Mr. Dinnesh Prasanna  Puttur  Puttur 
102   Sri Ramakujeshwara English Medium School  Puttur  Ramakunja 
103 Akshatha Computers  Mr. Harshith V  Puttur  Renja 
104   Mr. S N Raghavendra  Puttur  Uppinangady 
105 Communicty Polytechnic  Mrs. Veenalatha  Sullia  Bellare 
106   Mr. Savitara Mudoor  Sullia  Panja 
107   Mr. Ravindra M  Sullia  Sullia 
108 Matrix Coaching Centre  Gajendra .D  Davanagere  Davanagere 
109   Mr. Ranganath M    Honnali 
110   Mr. J Girish Kumar  Channagiri  Channagiri, 
111   Ms. M.H.Kamarunnisa  Chennagiri  Davanagere - Sagarpet 
112   Mr. K S Veeresh Prasad  Dhennagiri  Davanagere - Santhebennur 
113   Mr. K Ashokappa  Harapanahalli  Davangere - Harapanahalli, 
114   Mr. A G Magami  Hubli  Hubli- Keshwapur 
115   Mr. Eshwara A N  Alur  Alur 
116 Arya Infotech  Chandrakala R. S  Arisikere  Arisikere 
117 Navaspoorti Institute Of Computer Education  Mr. Krishnamurthy V. S  Arsikere  Banavara 
118 Lakshmi Computer Training Center  Mr. Raju C J  Arsikere  Gandasi 
119   Mr. Kantharaju M R  Channarayapattana  Channarayapattana 
120   Mr. B Ravindra Kumar  Hassan  Hassan 
121   Mr. M R Madhu  Holenarasipura  Hassan - Holenarasipura 
122   Ms. Ambika Ankalagi  Byadgi  Byadgi 
123   Mr. Karibasayya S Jakklimath  Hirekerur  Haveri - Hirekerur 
124   Mr. Mallikarjun S Aradhyamath  Hirekerur  Haveri - Masur 
125   Karabasanagouda V. Varahad  Hirekerur  Haveri - Rattihalli 
126   Mr. Prakashagouda B Patil  Ranebennur  Ranebennur 
127 Nandadeepa Infotech  Geetha Ramananda  Kodagu  Shanivarasanthe 
128 Brain Tech Computer Education  Thirthananda B S  Madikeri  Cherambane, Madikeri 
129   Mr. Ibrahim A.  Madikeri  Madikeri 
130   Mr. P V Prabhakara  Madikeri  Napoklu 
131   Mr. Ibrahim A  Madikeri  Virajpet 
132   Mr. Ibrahim A  Madikeri  Virajpet 
133   Mr. S Pinto  Siddapur  Siddapur 
134   Mr. K P Chandra Shekar  Somwarpet  Kushalnagar 
135 A B Computers  Mr. Barnabas M S  Virajpet  Gonikoppal 
136 Sri Padmavathi Enterprises  Chandrashekara A M  Kolar  Kolar 
137   Mr. Kiran P  Maddur  Bharathinagara(K M Doddi) 
138   Ms. K S Vani Shekar  Mandya  Mandya 
139   Ms. Malini Josephine  Heggadadevana Kote  Heggadadevana Kote 
140 B M Institute of Information Technology  Manjappa M  Mysuru  Saraswathipuram,Mysuru 
141 Basaveshwara Computers  Mr. Venkatesh S T  Magadi  Magadi 
142 T G Computer Education  Mr. Purushothama  Ramanagara  Channapatna 
143   Mr. Purushothama  Ramanagara  Channapatna 
144 VSHINE INSTITUTE OF COMPUTER EDUCATION  Vinod H R  Ramanagara  Ijoor, Ramanagara 
145 VSHINE INSTITUTE OF COMPUTER EDUCATION  Vinod H R  Ramanagara  Ijoor, Ramanagara 
146   Mr. Sameer H R    Shimoga - Thirthahalli 
147   Mr. Pius Rodrigues  Hosanagar  Shimoga - Ripponpet 
148 Bethany Computech  Mr. Pius Rodrigues  Hosanagara  Garthikere 
149   Ms. Prathima Rodrigues  Sagar  Shimoga - Anandapuram 
150   Mr. Rafik M Barry  Sagar  Shimoga - Sagar 
151   Mr. Abdul Gafoor  Shikaripura  Shimoga - Shikaripura 
152 Bethany Infotech  Mr. Pius Rodrigues  Shimoga  Ayanuru 
153   Mr. Suresh G J  Shimoga  Shimoga 
154   Mr. Gundappa R H  Sorab  Jade 
155   Mr. Fayaz Ahmed  Sorab  Shimoga - Sorab 
156   Mr. Basavanyappa M B  Soraba  Shimoga - Anavatti 
157 Dhanya Computer Education  Gopinath S  Shivamogga  Harige 
158 Shri Shyla Mallikarjuna Computer Institute  Mahalakshmi J N  Chikkanayakanahalli  Huliyar 
159   Mr. Rupesh C. H  Chikkanayakanahalli (C N Halli)  Chikkanayakanahalli 
160   Ms. Saraswathi P  Kunigal  Kunigal 
161   Mr. Ashwathnarayana Setty K C  Madhugiri  Madhugiri 
162   Mr. Lokesh B  Sira  Sira 
163   Mr. Mohamed Saleem  Tumkur  Tumkur 
164   Mr. Swamy S  Tumkur  Tumkur 
165 Comp-U-Tech Computer Education  Chandrashekar Mendon  Brahmavar  Saligrama 
166 Hebri Institute Of Computer Education  Mr. K Ramachandra Bhat  Karkala  Hebri 
167   Mr. Prasad M  Karkala  Karkala 
168 Shree Durga Institute Of Computer Education  Mr. Laxman Rao  Karkala  Mundkur 
169   Ms. Veena R Bhat  Karkala  Muniyal 
170   Ms. Asha Ramesh  Kundapura  Shankarnarayana 
171   Mr. Nemiraj Shetty  Udupi  Barkur 
172   Mr. Garfield Urban Lewis  Udupi  Brahmavar 
173 Belar Computers  Mr. Vijayakumar Shetty  Udupi  Kokkarne 
174   Mr. Walter Fernandes  Udupi  Kundapura 
175 "Ganesh"Computers  Mr. H.Vittal Shetty  Udupi  Mandarthi 
176 Manipal Institute Of Computer Education  Mr. Ganesh Kamath K.  Udupi  Manipal 
177   Mr. Venkatesh Mithanthaya  Udupi  Padubidri 
178 Sharadhamba Computer Centre  Mr. Ranjith Kumar  Udupi  Perdoor 
179 Manipal Institute Of Computer Education  Mr. Srikant M  Udupi  Shirva 
180 Manipal Institute Of Computer Education  Ms. Suprita S.amin  Udupi  Udupi 
181   Hindu Higher Primary School  Udupi  Udyavara 
182   Mr.Shankar Govind Hegde & Mr Nithyanand    Banavasi 
183   Mr. Santhosh Kumar K    Belgur 
184   Mr. Alton Rebeiro    Byndoor 
185   Mr. A Ramesh Poojary    Kalladka 
186   Mr. Khader Ali    Koppal 
187   Mr. Nagaraj Pai    Kumta 
188 I.I.C.T Computers  Mr. Shaik Peer M  Challakere  Challakere 
189   Mr. Yadava  Sullia  Subrahmanya 
190 Phonix Computer Solution  Ms. Ruheen Husain Shaikh  Ankola  Ankola 
191   Mr. Sandeep N Harikantra  Ankola  Madangeri 
192   Ms. Fameeda Banu  Bhatkal  Bhatkal 
193   Mr. S M Rizwan  Bhatkal  Bhatkal 
194   Mr. Mathew Savanur  Haliyal  Dandeli 
195   Mr. Riyaz Ahmed Chandsha  Honnavar  Honnavar 
196   Mr. Shrinivas Suresh Nagnoor  Joida  Ramnagar 
197   Mr. Narayan Shankar Upadhya  Kumta  Gokarna 
198 Sam Computers  Mr.Sameer Mirjankar  Kumta  Kumta-Mirjan 
199   Mr. Baiju V J  Mundgod  Mundgod 
200   Mr. Nagaraja M  Siddapura  Siddapura 
201 Mallikarjuna Institute of Comp. Education  Harish Kumar A  Huvinahadagali  Ittigi 
Karnatka
202 Anish Academy  Promod K  Bellary  Contonment Bellary 
Kerala
203   Mr. Suresh Kumar Padakannaya    Hosangady 
204   Mr. Prashanth Raj  Kasaragod  Badiadka 
205   Mr. Ananth Narayana Padakannaya  Kasaragod  Kasagod - Kumbla 
206 Cdit Computers  Mr. Satheesh A  Kasaragod  Paivalike 
207   Mr. Dinakar Rai K    Kasaragod 
208   Mr. Shajan K Varughese    Pullad 
Nagaland
209   Mr. Shankar Deep Borkotoky    Dimapur 
210   Ms. Akuno Zao    Kohima 
Odisha
211 VSC Computer R.B Infotech  Mr. Dilip Samal    Rourkela 
Sikkim
212   Mr. Chandra Prakash Sharma  Pakyong  Pakyong 
213 My Computer Institute  Sunil Dahal  Tadong  Nhio 
214 Multimedia Institute  Mr. Ravi Chandra Rai  Poklok Kamrang  Namchi 
Tamil Nadu
215   M/s Amaravathi Foundation  Kodumudi  Kodumudi 
Tamilnadu
216   Mr. Sameer P.K.    Devarshola 
217   Mr. J Jothi Raman  Ambasamudram  Kadayam 
West Bengal
218   Mr. Subrata Bardhan    Bagdogra 
219   Mr. Karma Tshering Bhutia    Ghoom, 
220   Mrs. Nickey Lepcha    Kurseong 
221   Mr. Dipesh Dewan    Sonada 
222   Mr. Rupak Roy Choudhury    Balurghat, 
223   Mr. Gautam Biswas    Malbazar 
224   Dreamz Technologies    Malbazar 
225   Ms. Sangita Kumari Verma  Alipurduwar  Hasimara 
226   Ms. Arati Chanda  Falakata  Falakata 
227   Mr. Rajkumar Chatterjee    Bagula 
228   Star Technologies    Naxalbari 
229   Mrs. Nikki Lepcha  Darjeeling  Kalimpong 
230   Mr. Swapan Kumar Das  Dalkhola  Dalkhola